Zakochana w nauce
System nauki należy zreformować w taki sposób, aby szczególnie promować w nim sposób myślenia i funkcjonowania taki, jaki prezentowała Maria Skłodowska-Curie.
Maria Skłodowska-Curie należy do najbardziej znanych postaci z historii polskiej nauki. Oczywiście, w szerszej dyskusji pojawiają się inne postaci z XX wieku: członkowie matematycznej szkoły lwowskiej, uznani humaniści… Niemniej to właśnie Skłodowska-Curie, może z powodu dwóch Nobli, a może z powodu ciekawego życia, wciąż intryguje. Pod względem popularności i uznania historycznego za jej godnego rywala można uznać jedynie Mikołaja Kopernika. Dlatego całkowicie zrozumiały jest fakt powstawania, zarówno w Polsce, jak i w innych państwach, jej kolejnych biografii.
Jedną z nich przygotował Tomasz Pospieszny. Nie jest to typowy „zewnętrzny” biograf. To doktor habilitowany nauk chemicznych i profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zafascynowany dorobkiem noblistki, od kilku lat zajmuje się jej życiem, wciąż poszukując nowych materiałów. Kilka lat temu napisał biografię Skłodowskiej-Curie, ale nie zakończył na tym pracy. Wciąż bowiem dodaje kolejne uzupełnienia. I tak w roku 2024 wyszło czwarte wydanie wspomnianej książki. Punkt widzenia Pospiesznego jest bardzo ciekawy: to wszakże „kolega po fachu” noblistki. Siłą rzeczy patrzy na jej życie w specyficzny sposób. Wiele mówi również podtytuł biografii: „Zakochana w nauce”. To jest właśnie oś przewodnia całej publikacji. Jej próbą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta