Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wszystkie twarze Marka Ruttego

06 lipca 2024 | Plus Minus | Anna Słojewska
Mark Rutte podczas unijnego szczytu w Brukseli, 22 marca 2024 r.
autor zdjęcia: JOHN THYS/AFP
źródło: Rzeczpospolita
Mark Rutte podczas unijnego szczytu w Brukseli, 22 marca 2024 r.

Jeśli będzie trzeba, nowy szef NATO dogada się nawet z Donaldem Trumpem. O tym, że nie można się dogadywać z Moskwą, jest za to przekonany od dekady.

Gdy 13 maja 2020 r. 96-letnia Mieke Rutte-Dilling umierała w domu opieki w Hadze, nie było przy niej ukochanego najmłodszego syna. Mark Rutte, druga – po królu – osoba w państwie, nie zdecydował się złamać obostrzeń, które sam wprowadził: żadnych wizyt w domach opieki z powodu szalejącego wtedy wirusa Covid-19. A był z matką blisko. Jeszcze gdy była w stanie wychodzić z domu, co tydzień jedli razem kolację w indonezyjskiej restauracji.

Być może w innych krajach za tak dokładne przestrzeganie antycovidowych przepisów naraziłby się na negatywną ocenę: w końcu matka jest najważniejsza i może warto dla niej obejść przepisy. Ale w Holandii spotkało go za to uznanie. W społeczeństwie, w którym mieszczańskie cechy umiaru, skromności i szacunku dla prawa wyniesione są do rangi narodowych cnót, Mark Rutte przez lata cieszył się niesłabnącą popularnością. Stał na czele czterech kolejnych rządów, a nie jest to łatwe w systemie, w którym sprawowanie władzy wymaga tworzenia trudnych koalicji.

Rutte został liderem liberalnej partii VVD w 2006 r., gdy miał 38 lat. To jego osobista popularność przyczyniła się do wygranej VVD w wyborach w 2010, 2012, 2017 i 2021 r. Holenderski premier ma kilka przydomków, którym przyjrzymy się w tym artykule, bo każdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12917

Wydanie: 12917

Zamów abonament