Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowę o pracę można też zawrzeć w sposób dorozumiany

11 lipca 2024 | Kadry i Płace | Ryszard Sadlik

Dopuszczenie byłego pracownika do świadczenia obowiązków świadczy o zawarciu kolejnej umowy, chyba że pracodawcę reprezentuje organ, który nie jest uprawniony do działania w jego imieniu.

Choć kodeks pracy przewiduje, że co do zasady zawarcie umowy o pracę ma nastąpić w formie pisemnej, to można ją też zawrzeć w sposób dorozumiany. W praktyce jednak wiele wątpliwości budzi ustalenie, czy faktycznie strony działały w celu zawarcia umowy o pracę i czy doszło do nawiązania umowy tego rodzaju.

Forma oświadczenia woli

Jedną z podstawowych zasad prawa pracy określoną w art. 11 k.p. jest ustalenie, że nawiązanie stosunku pracy następuje na podstawie zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. Złożenie oświadczenia woli, o którym mowa w tym przepisie, do swej ważności nie wymaga formy pisemnej i może być złożone również w sposób dorozumiany (per facta concludentia). Z przepisów kodeksu pracy nie wynika bowiem nakaz zachowania jakiejkolwiek formy tych oświadczeń pod rygorem nieważności umowy. Powszechnie przyjmuje się więc, że zawarcie umowy o pracę może nastąpić nie tylko przez wyraźne i ujęte w formie pisemnej oświadczenia stron, jak tego wymagają przepisy (art. 29 k.p.), ale także przez złożenie oświadczeń dorozumianych wynikających z faktycznego zachowania się stron. Podobnie wypowiadał się w tym zakresie Sąd Najwyższy w wyroku z 20 czerwca 2007 r. (I BP 64/06).

Wynika to ze stosowanego na mocy odesłania z art. 300 kodeksu pracy do art. 60 kodeksu cywilnego. Przepis ten przewiduje bowiem, że z zastrzeżeniem wyjątków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12921

Wydanie: 12921

Spis treści
Zamów abonament