Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobry stan psychiczny pracowników leży w interesie firm

11 lipca 2024 | Kadry i Płace | Katarzyna Tatarkiewicz

Brak zainteresowania dobrostanem zatrudnionych osób negatywnie odbija się na wynikach finansowych przedsiębiorstw. Pracodawcy nie są jednak bezsilni wobec takiego stanu rzeczy.

Zły stan psychiczny coraz większej liczby pracowników nie jest tajemnicą. Media alarmują o trudnej sytuacji pracodawców i samej służby zdrowia, która nie ma zasobów, aby sprostać temu wyzwaniu. Z drugiej jednak strony warto zauważyć, że przedsiębiorcy mają w swoich zasobach konkretne narzędzia, których mogą użyć w celu zbudowania dobrostanu swoich pracowników oraz stworzenia przyjaznego środowiska pracy. Jak to zrobić? Czego oczekują pracownicy? Jak przedsiębiorca może zadbać o członków swoich zespołów?

Niepokojące statystyki

Badanie dobrostanu polskich pracowników przeprowadzone przez Mindgram przedstawia zatrważający obraz pracownika na polskim rynku pracy. 78 proc. zatrudnionych odczuwa dobrostan na poziomie umiarkowanym lub niższym. Tylko 22 proc. osób pracujących określa swój stan jako dobry.

Wydawałoby się, że taki wynik nie jest taki zły. Jednak gdy rozpatruje się kondycję psychiczną pracowników z perspektywy potencjalnego wypalenia zawodowego, okazuje się, że 45 proc. odczuwa ten stan z różnym nasileniem objawów.

Pracodawca w obliczu well-beingu

Najniższe poczucie dobrostanu wykazały osoby pracujące w sektorze technologicznym (85 proc.). Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy sprzedaży detalicznej (80 proc.). Następnie branża zdrowotna i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12921

Wydanie: 12921

Spis treści
Zamów abonament