Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odchodzący z pracy też ma prawo do podwyżki i premii

11 lipca 2024 | Kadry i Płace | Katarzyna Dobkowska

Gdy pracodawca uzasadnia odmowę przyznania świadczenia wyłącznie tym, że pracownik pozostaje w okresie wypowiedzenia, naraża się nie tylko na roszczenie o jego wypłatę, ale też odszkodowanie z tytułu dyskryminacji.

Pracodawcy często mają pokusę, by nie wypłacić bonusu lub nie przyznać podwyżki pracownikom, którzy odchodzą z pracy. Zdarza się też, że żądają zwrotu samochodu służbowego przed końcową datą zatrudnienia, zwłaszcza przy zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy.

Zrozumiałe jest, że firmy nie chcą finansować benefitów dla osób kończących zatrudnienie. Powstaje jednak pytanie, czy takie podejście jest zgodne z prawem i bezpieczne dla pracodawcy.

Równe traktowanie

Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest nakaz równego traktowania pracowników z tytułu wypełniania takich samych obowiązków. Nie ma przy tym podstaw do wyłączenia tej zasady w okresie wypowiedzenia lub w czasie pomiędzy podpisaniem porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę a ustaniem zatrudnienia. Pracownikowi w okresie wypowiedzenia przysługują co do zasady te same prawa, a na pracodawcy ciążą korespondujące z nimi obowiązki, w tym nakaz równego traktowania i zakaz dyskryminacji.

Wobec otwartego katalogu kodeksowych przesłanek dyskryminacyjnych powoływanie się przez pracodawcę na pozostawanie w okresie wypowiedzenia jako powód nieprzyznania jakiegoś świadczenia może zostać uznane za dyskryminację. W takim przypadku pracodawca ryzykuje zatem nie tylko roszczeniem o przyznanie danego świadczenia, ale także żądaniem wypłaty odszkodowania z tytułu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12921

Wydanie: 12921

Spis treści
Zamów abonament