Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak szczegółów przy zwolnieniu z obowiązków to ryzyko dla pracodawcy

11 lipca 2024 | Kadry i Płace | Agnieszka Szczodra-Hajduk ALEKSANDRA FIUK

Jeśli pracodawca chce, aby pracownik w okresie wypowiedzenia umowy najpierw wykorzystał urlop wypoczynkowy, a potem nie przychodził do pracy, musi wskazać konkretne daty.

Przychodzenie pracownika do pracy podczas okresu wypowiedzenia może być problematyczne nie tylko dla niego, ale też dla pracodawcy. Artykuł 362 kodeksu pracy umożliwia pracodawcy zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w tym czasie. Mimo braku faktycznego świadczenia pracy pracownik zachowuje wówczas prawo do wynagrodzenia.

W orzecznictwie wskazuje się, że zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj będzie to chęć ochrony interesów przez pracodawcę, ale może być to również spowodowane kwestiami organizacyjnymi.

Inicjator bez znaczenia

Niezależnie jednak od powodów zastosowania przez pracodawcę art. 36[2] k.p., pracownik ma obowiązek zaprzestania wykonywania pracy. Świadczenie pracy po zwolnieniu z tej powinności może być nawet rozpatrywane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12921

Wydanie: 12921

Spis treści
Zamów abonament