Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne w szpitalu?
Pacjent, który w szpitalu np. doznał rozstroju zdrowia, może otrzymać świadczenie kompensacyjne – przypomina adwokat Anna Koniuszko specjalizująca się w prowadzeniu spraw cywilnych oraz karnych z zakresu prawa medycznego.
∑ Kto może otrzymać świadczenie z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych?
Może je otrzymać poszkodowany pacjent, który podczas pobytu w szpitalu doznał uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub zakażenia, a którego z wysokim prawdopodobieństwem można było uniknąć, gdyby świadczenia zdrowotnego udzielono pacjentowi zgodnie z aktualną wiedzą medyczną lub zastosowano inną dostępną metodę diagnostyczną albo leczniczą. Chodzi o wszystkie szpitale, w tym psychiatryczne czy uzdrowiskowe, w których pacjent był leczony ze środków publicznych.
∑ Kto może złożyć wniosek o świadczenie?
Wniosek o przyznanie świadczenia kompensacyjnego może złożyć pacjent, który podczas pobytu w szpitalu doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju albo uległ zakażeniu, a jeśli nie może działać samodzielnie, z wnioskiem o przyznanie świadczenia może wystąpić przedstawiciel ustawowy, który będzie działał w jego imieniu. Wniosek może również złożyć odpowiednio upoważniony pełnomocnik.
∑ Kto może być pełnomocnikiem?
Z reguły kiedy pacjent decyduje się ustanowić pełnomocnika, to wybiera adwokata albo radcę prawnego. Pełnomocnikiem pacjenta może być również osoba, która nie jest ani adwokatem, ani radcą prawnym, np. członek rodziny wnioskodawcy.
∑ Kto może złożyć wniosek w przypadku śmierci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta