Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy sąd może zamienić praktykanta w pracownika?

18 lipca 2024 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Osoba, który uważa, że choć podpisała umowę o praktyki absolwenckie, faktycznie była pracownikiem, może złożyć pozew o ustalenie stosunku pracy. Kiedy sąd przychyli się do takiego pozwu?

∑ Pracodawca przyjął na praktykę absolwenta. Praktykę odbywał ucząc się wykonywania prac biurowych. Zgodnie z umową o nieodpłatne praktyki absolwenckie osoba ta odbyła 3-miesięczną praktykę. Kilka miesięcy później pozwała pracodawcę. Żąda ustalenia, że praktyka była w rzeczywistości stosunkiem pracy i domaga się zapłaty wynagrodzenia i to trzy razy wyższego niż minimalne. Czy takie powództwo jest w ogóle możliwe, a jeśli tak, to czy pracodawca może skutecznie się przed nim obronić? – pyta czytelnik.

Wniesienie takiego pozwu jest w pełni dopuszczalne i przy zaistnieniu odpowiednich warunków może zostać uwzględnione. W najbardziej typowych przypadkach pozwy o ustalenie stosunku pracy wnoszą osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, ale są one dopuszczalne także w przypadku praktykantów.

Podobnie jak w każdej sprawie o ustalenie stosunku pracy istota sporu sprowadza się do ustalenia, czy zawarcie umowy o praktyki absolwenckie nie było pozorne i czy w rzeczywistości nie był jednak realizowany stosunek pracy.

Warunki odbywania praktyki

Praktyki absolwenckie odbywają się na podstawie przepisów ustawy o praktykach absolwenckich. Ustawa ta stawia pracodawcy przyjmującego absolwenta szereg wymogów formalnych umożliwiających uznanie, że odbywają się one w trybie tej ustawy. Praktykant musi być absolwentem przynajmniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12927

Wydanie: 12927

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament