Czy sąd może zamienić praktykanta w pracownika?
Osoba, który uważa, że choć podpisała umowę o praktyki absolwenckie, faktycznie była pracownikiem, może złożyć pozew o ustalenie stosunku pracy. Kiedy sąd przychyli się do takiego pozwu?
∑ Pracodawca przyjął na praktykę absolwenta. Praktykę odbywał ucząc się wykonywania prac biurowych. Zgodnie z umową o nieodpłatne praktyki absolwenckie osoba ta odbyła 3-miesięczną praktykę. Kilka miesięcy później pozwała pracodawcę. Żąda ustalenia, że praktyka była w rzeczywistości stosunkiem pracy i domaga się zapłaty wynagrodzenia i to trzy razy wyższego niż minimalne. Czy takie powództwo jest w ogóle możliwe, a jeśli tak, to czy pracodawca może skutecznie się przed nim obronić? – pyta czytelnik.
Wniesienie takiego pozwu jest w pełni dopuszczalne i przy zaistnieniu odpowiednich warunków może zostać uwzględnione. W najbardziej typowych przypadkach pozwy o ustalenie stosunku pracy wnoszą osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, ale są one dopuszczalne także w przypadku praktykantów.
Podobnie jak w każdej sprawie o ustalenie stosunku pracy istota sporu sprowadza się do ustalenia, czy zawarcie umowy o praktyki absolwenckie nie było pozorne i czy w rzeczywistości nie był jednak realizowany stosunek pracy.
Warunki odbywania praktyki
Praktyki absolwenckie odbywają się na podstawie przepisów ustawy o praktykach absolwenckich. Ustawa ta stawia pracodawcy przyjmującego absolwenta szereg wymogów formalnych umożliwiających uznanie, że odbywają się one w trybie tej ustawy. Praktykant musi być absolwentem przynajmniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta