Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PPK: instytucja finansowa zwróci nienależne wpłaty

18 lipca 2024 | Kadry i Płace | Anna Puszkarska

Jeżeli pracodawca „zapisał” do PPK osobę, która nie mogła zostać uczestnikiem PPK lub naliczał wpłaty do PPK od świadczenia, które im nie podlega, musi powiadomić o tym instytucję finansową.

Do PPK mogą zostać „zapisane” tylko osoby zatrudnione w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy o PPK – np. pracownicy (z wyjątkiem m.in. młodocianych) lub zleceniobiorcy podlegający z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Od wynagrodzenia uczestnika PPK, który nie złożył deklaracji o rezygnacji, są obliczane i pobierane wpłaty do PPK, stanowiące określony procent jego wynagrodzenia – zgodnie z definicją tego pojęcia zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 40 ustawy o PPK. Wpłaty do PPK dokonane z naruszeniem tych regulacji są wpłatami nienależnymi (por. art. 28a ustawy o PPK). Poniżej odpowiadamy na pytania dotyczące takich wpłat.

∑ Uczestnik PPK złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Na skutek naszego błędu deklaracja ta nie została jednak uwzględniona i jeszcze przez trzy miesiące obliczaliśmy i pobieraliśmy z jego wynagrodzenia wpłaty do PPK, które przekazaliśmy do instytucji finansowej. Powiadomiliśmy instytucję o nienależnych wpłatach do PPK i otrzymaliśmy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12927

Wydanie: 12927

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament