Jak określić miejsce pracy pracownika mobilnego?
Zbyt wąskie określenie miejsca pracy pracownika mobilnego może skutkować jego roszczeniami o wypłatę należności z tytułu podróży służbowych.
Definicja pracownika mobilnego nie występuje oficjalnie w przepisach prawa pracy. Pod takim pojęciem rozumie się pracownika, który podczas wykonywania obowiązków wielokrotnie przemieszcza się z miejsca na miejsce. Nie jest zatem możliwe określenie jednego adresu, pod którym będzie wykonywał pracę. Podróż nie jest w tym przypadku zjawiskiem incydentalnym, lecz stałym i ciągłym elementem obowiązków.
Pracownikami mobilnymi są np. przedstawiciele handlowi poruszający się po terenie województwa lub regionu, w którym spotykają się z kontrahentami. Mogą to być też serwisanci lub montażyści obsługujący klientów na obszarze działania firmy, w której pracują.
Co jest miejscem pracy
Charakter działalności takich pracowników powoduje trudności we wskazaniu w umowie o pracę ich miejsca pracy, co jest konieczne ze względu na treść art. 29 § 1 kodeksu pracy. Błędne wskazanie miejsca pracy pracownika mobilnego może wiązać się z konsekwencjami finansowymi dla pracodawcy i wywołać niepotrzebny spór między pracownikiem a pracodawcą. Należy więc zachować ostrożność i każdy przypadek przemyśleć indywidualnie.
To nie podróż służbowa
Na podstawie art. 775 § 1 k.p. można określić wyznaczniki podróży służbowej, której to czas należy odróżnić od czasu pracy. Pracownik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta