Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa o wspólnych zasadach obsługi zgłoszeń pozostanie teorią

18 lipca 2024 | Kadry i Płace | SYLWESTER SILSKI

Podmiot zatrudniający od 50 do 249 osób będzie mógł ustalić z innymi takimi podmiotami wspólne zasady obsługi zgłoszeń wewnętrznych. Przepis o zawieraniu tego rodzaju umów będzie jednak martwym rozwiązaniem.

Wszystkie wysiłki organizacji pracodawców na ostatniej prostej uchwalania ustawy o ochronie sygnalistów skupiły się na usunięciu prawa pracy z ustawowego katalogu naruszeń prawa. Tymczasem to zupełnie inne przepisy mogą stanowić przeszkodę w implementacji procedury zgłoszeń wewnętrznych. Ustawodawca pobieżnie potraktował bowiem rozwiązania pozwalające na integrację wewnętrznych systemów zgłaszania nieprawidłowości między różnymi podmiotami. Co prawda przewidziano aż trzy takie sposoby, jednak każdemu z nich poświęcono zaledwie jeden ustęp art. 28 ustawy o ochronie sygnalistów.

Jednym z nich jest przewidziana w przepisie art. 28 ust. 3 ustawy umowa pozwalająca na ustalenie wspólnych zasad dotyczących przyjmowania i weryfikacji zgłoszeń wewnętrznych oraz prowadzenia postępowania wyjaśniającego. Wspomniana umowa, którą dla uproszczenia będę nazywać umową koordynacyjną, jest dostępna tylko dla podmiotów prywatnych, na rzecz których wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50, lecz nie więcej niż 249 osób. Krajowy prawodawca poszedł tutaj zresztą (częściowo) w ślad za prawodawcą unijnym, który w tekście dyrektywy 2019/1937 wskazał, iż takie właśnie podmioty mogą dzielić się zasobami w zakresie przyjmowania zgłoszeń i wszelkich prowadzonych postępowań wyjaśniających. Pozostaje to jednak, ponownie w ślad za wymogiem dyrektywy, bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12927

Wydanie: 12927

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament