Jak rozliczyć w PIT i VAT firmowy rower
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na rower, który wykorzystuje do załatwiania firmowych spraw. Odliczy też VAT. Fiskus się na to zgadza.
Rower jest zdecydowanie tańszy niż samochód, szybciej jeździ się nim po mieście, nie zanieczyszcza powietrza. Tak argumentują przedsiębiorcy, którzy chcą rozliczać jednoślad w firmie i mieć z tego podatkowe korzyści. Co na to skarbówka? Generalnie nie ma nic przeciwko. Przyznaje, że przedsiębiorca sam wybiera dla siebie środek transportu i urzędnikom nic do tego. Potwierdza też, że rower można rozliczyć w firmie, nawet jeśli wykorzystujemy już w niej samochód.
∑ Czy do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorca może zaliczyć wydatki na rower, którym będzie dojeżdżał do klientów, urzędów, sklepów i banku?
Jeśli rower faktycznie jest wykorzystywany na potrzeby firmy, to wydatki na jego zakup można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Podobnie jest z wydatkami na utrzymanie sprzętu, np. na przegląd, naprawy, części. Fiskus nie powinien ich kwestionować. Przedsiębiorca sam bowiem decyduje o tym, co jest mu potrzebne w biznesie. Jeśli więc uznał, że wygodniej mu dojeżdżać do klientów czy urzędów rowerem, to skarbówka nie powinna twierdzić, że lepszy jest np. samochód. Oczywiście urzędnicy mogą zapytać podczas kontroli, gdzie jeździliśmy firmowym jednośladem i warto znać na to pytanie odpowiedź. Przepisy nie wymagają jednak ewidencjonowania poszczególnych przejazdów czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta