Praca zdalna: czy przymusowy powrót do biur opłaca się firmom?
Wraz z początkiem roku szkolnego ruszają powroty do biur. Nierzadko pod przymusem, co może być ryzykowną decyzją dla pracodawców.
Tylko co trzeci Polak chciałby pracować w pełni stacjonarnie, czyli wyłącznie w biurze. Większość pracowników nad Wisłą – podobnie zresztą jak w innych krajach – chciałaby pojawiać się w firmie tylko przez część tygodnia albo wcale. Ten wynik tegorocznego badania serwisu Pracuj.pl potwierdza, że spopularyzowana w czasie pandemii praca zdalna, w tym głównie z domu, nadal jest cennym benefitem pracowniczym. Niemile jednak widzianym przez wielu szefów firm, którzy decydują o modelu pracy w swoich przedsiębiorstwach. I coraz częściej ograniczają pracownikom dostęp do „home office”.
Według najnowszego raportu CBRE „European Office Occupier Sentiment Survey 2024”, w ciągu ostatniego roku odsetek osób pracujących stacjonarnie przez trzy lub więcej dni w tygodniu wzrósł w europejskich firmach z 37 do 43 procent. Na razie mocno trzyma się podział dwa dni pracy stacjonarnej i trzy dni zdalnej, według którego działa najwięcej, bo ponad siedmiu na dziesięciu pracowników.
Ambicje pracodawców
jak zaznacza Paweł Dobrowolski, dyrektor w dziale powierzchni biurowych CBRE, trzy na dziesięć badanych firm zamierzało podjąć działania zachęcające do pracy stacjonarnej. Również w Polsce sporo firm chciałoby zwiększyć jej udział, choć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta