JPK CIT – kształt przepisów jest już znany
Zmiany systemowe potrzebne do generowania nowego JPK_KR_PD i JPK_ST będą wymagały sporo czasu. Dla podmiotów objętych nowym obowiązkiem już od 2025 r. jest to więc ostatni dzwonek, aby zacząć się przygotowywać do nowego raportowania.
Trwający od listopada ubiegłego roku proces tworzenia rozporządzenia wykonawczego do art. 9 ust. 5 pkt 1 ustawy o CIT dobiegł końca. 16 sierpnia br. minister finansów podpisał rozporządzenie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ostateczny kształt nowych przepisów jest znany, a więc nie ma już przeszkód w rozpoczęciu czy kontynuowaniu prac przygotowujących do nowego raportowania. Wiadomo już również, które dane w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów będzie można raportować na zasadzie dobrowolności.
Kogo dotyczy nowy obowiązek
Najwięksi podatnicy CIT (których przychody za poprzedni rok przekroczyły 50 mln euro) oraz podatkowe grupy kapitałowe (PGK) będą zobowiązane do przesłania do organu podatkowego ksiąg w formie elektronicznej po raz pierwszy za rok 2025, w terminie złożenia zeznania rocznego. Według szacunków MF w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów obowiązek ten obejmie 71 PGK oraz ok. 4 tysiące podatników CIT. W kolejnych latach obowiązek w zakresie przesyłania ksiąg obejmie pozostałych podatników CIT, a także podatników PIT uzyskujących dochody z działalności gospodarczej.
Należy przy tym pamiętać, że według MF pułap...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta