Jak rozliczyć koszty pośrednie w czasie
Decydujące znaczenie dla ujmowania wydatków w podatkowych kosztach uzyskania przychodów mają przepisy podatkowe, a nie przepisy z zakresu rachunkowości. Moment ujęcia wydatku dla celów bilansowych nie decyduje o momencie uznania go za koszt w ujęciu podatkowym.
Wielu podatników ma problem z rozliczaniem kosztów uzyskania przychodu dotyczących długoterminowych inwestycji. Watpliwości dotyczą m.in. metodologii rozliczania kosztów pośrednio związanych z przychodami i rozkładania ich w czasie.
Koszty bezpośrednie i pośrednie
Przepisy podatkowe rozróżniają dwa rodzaje kosztów uzyskania przychodów: koszty bezpośrednio związane z przychodami oraz tzw. koszty pośrednie, których nie da się przypisać do konkretnego przychodu.
Zasadą jest, że koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, a więc tzw. koszty pośrednie są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, to w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
W odniesieniu do kosztów bezpośrednio związanych z przychodami przepisy podatkowe wskazują, że należy wiązać je z przychodami tego roku podatkowego, w którym zostały osiągnięte odpowiadające im przychody. Koszty poniesione po zakończeniu roku podatkowego, do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego lub złożenia zeznania podatkowego powinny być potrącane w roku podatkowym w którym osiągnięte zostały odpowiadające im...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta