Pasażerskie rejsy morskie – transport czy turystyka
Zdaniem fiskusa krajowe i międzynarodowe pasażerskie rejsy morskie noszą znamiona organizacji pobytu poza miejscem zamieszkania, więc są usługami turystyki, opodatkowanymi procedurą VAT-marża, z ograniczonym prawem do odliczenia.
Spółka wnioskująca o interpretację indywidualną organizuje rejsy pasażerskie, podczas których klienci przemieszczają się żaglówkami lub jachtami pełnomorskimi po polskich i zagranicznych akwenach. Rejsy odbywają się na jachcie spółki albo na jednostkach czarterowanych, trwają zazwyczaj kilka dni, a na podróż z portu zaokrętowania do portu docelowego kupowany jest imienny bilet. Pasażerowie mogą korzystać z koi do spania na pokładzie, rejsowi nie towarzyszą jednak usługi dodatkowe jak np. organizacja wyżywienia. Spółka nie zapewnia także uczestnikom transportu lotniczego z Polski do portu początkowego czy z portu docelowego do Polski. Podczas żeglugi pasażerowie mogą natomiast zdobywać doświadczenie w zakresie żeglarstwa, biorąc udział w prowadzeniu i obsłudze jachtu pod okiem doświadczonego kapitana. Nie jest prowadzona działalność szkoleniowa, lecz uczestnictwo ma być swoistą wartością dodaną podróży, wynikającą ze specyfiki środków transportu.
Jaki jest cel podróży
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4 czerwca 2024 r. (0113-KDIPT1-2.4012.195. 2024.2.KW) wskazał, że jego zdaniem ww. czynności tworzą spójną, kompleksową całość składającą się na usługę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta