Kim są główni aktorzy globalizacji
Jak powinny funkcjonować korporacje międzynarodowe, by zwiększyć swój wkład w rozwijanie dobrobytu i dobrostanu ludzkości?
Kapitalistyczna gospodarka rynkowa to system społeczno-gospodarczy, który relatywnie dobrze zdał egzamin ze zdolności do zaspokajania potrzeb ludzkich. Rozwija się od ponad dwóch stuleci, przechodzi liczne fazy rozwoju. Współcześnie wykształciło się już wiele odmian kapitalizmu.
Z kolei globalizacja nie jest procesem całkowicie nowym, choć kojarzymy ją zwykle ze współczesną fazą rozwoju gospodarki rynkowej. W istocie to umiędzynarodowienie dążenia do coraz wyższej efektywności. Taka jest też istota przedsiębiorstw międzynarodowych, których misja polega na efektywnej produkcji i dystrybucji towarów i usług w skali międzynarodowej, z myślą o zaspokojeniu potrzeb całej populacji.
Cechy globalizacji
Warto wskazać kilka fundamentalnych cech globalizacji. Punktem wyjścia jest internacjonalizacja, która w odniesieniu do gospodarki oznacza przybierającą różne formy współpracę z zagranicą. Z kolei globalizacja (mondializacja) w znaczeniu ekonomicznym to szczególny przypadek umiędzynarodowienia, wyróżniający się takimi cechami jak:
• globalizacja jest logiczną konsekwencją dotychczasowego rozwoju gospodarki rynkowej i naturalnym etapem jej ewolucji; innymi słowy ma charakter immanentny, nieunikniony,
• intensywność, powszechność, uniformizacja, unifikacja,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta