Reset jak nieudana noc poślubna
Równo 85 lat od ataku Niemiec na Polskę znana elitom wiedza o zbrodniach nad Wisłą pozostaje wciąż nieznana niemieckim masom zakotwiczonym w popkulturze – pisze politolog i historyk.
Nasi niemieccy partnerzy muszą w końcu przyjąć na siebie odpowiedzialność polityczną, historyczną, prawną i finansową za skutki napaści na nasz kraj” – tak pisał przed półtora roku premier Mateusz Morawiecki. Jego kilkustronicowy artykuł ukazał się w tygodniku „Der Spiegel”. Pomimo najgorszych relacji na linii Berlin–Warszawa od przełomu 1989 r. najbardziej opiniotwórcze medium nad Renem udostępniło łamy polskiemu premierowi. Zarazem argumentacji, dlaczego Polska domaga się od Niemiec 1,3 bln euro wojennych reparacji. W mikrowymiarze zaprzeczałoby to rozpowszechnianej przez PiS tezie, że polski głos jest nieobecny nad Renem. Rachunek Berlinowi rząd Morawieckiego wystawił jednak bez podstawy prawnej i bez konsultacji w zakresie prawa międzynarodowego. Najpewniej w świętym przekonaniu, że odmowa posłuży rządzącej prawicy za polityczny kapitał w pożądanym umocnieniu obrazu niemieckiego wroga. Bębenek emocji podbito tak mocno, że po zmianie rządów każde negocjacje z Niemcami na ten temat musiały wywołać rozczarowanie.
I wywołały. Proeuropejski rząd Donalda Tuska nie forsował już fantasmagorycznych reparacji. W kontekście wojny na wschodzie i zagrożenia UE przez imperializm Putina zakończenie polsko-niemieckiej zimnej wojny jawiło się jako nakaz chwili. Zaraz po swoim pierwszym przemarszu po czerwonym dywanie z premierem Tuskiem i odebraniu wojskowych honorów w Warszawie kanclerz Scholz wyłożył na stół...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta