Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wybory w Saksonii i polscy złodzieje

02 września 2024 | Świat | Jerzy Haszczyński
Ostritz, saksońskie miasteczko nad Nysa Łużycka, przy granicy z Polską. Mostek nad graniczną rzeką zastawiony od strony niemieckiej głazem, by Polacy nie przepychali przez niego ukradzionych aut
autor zdjęcia: Jerzy Haszczyński
źródło: Rzeczpospolita
Ostritz, saksońskie miasteczko nad Nysa Łużycka, przy granicy z Polską. Mostek nad graniczną rzeką zastawiony od strony niemieckiej głazem, by Polacy nie przepychali przez niego ukradzionych aut

Na terenach graniczących z Polską przestępczość i bezpieczeństwo to był główny temat przed niedzielnymi wyborami do parlamentu Saksonii.

– Temat polskich złodziei jest nadal bardzo ważny dla wyborców na pograniczu, to wpływa na ich życie. Jeżeli człowiek wstaje rano i pierwsze, co robi, to patrzy na podwórko, czy tam nadal stoi jego samochód, to to niedobrze na niego wpływa. Ale to nie muszą być Polacy, Niemcy też kradną – mówi „Rzeczpospolitej” Thomas Göttsberger, lokalny radny i administrator facebookowej grupy mieszkańców Ostritz, 2,5-tysięcznego saksońskiego miasteczka przy granicy z Polską. Ma ono całkiem spory rynek, ale prawie pusty.

Pięć lat temu, przed poprzednimi wyborami do landtagu, dzięki inicjatywie Göttsbergera przed mostem dla pieszych i rowerzystów na Nysie Łużyckiej położono głaz.

Uniemożliwia on polskim złodziejom przepychanie przez most ukradzionych aut. Aż dziw, że im się to udawało, jest wąski. – Ostatni był trabant, to cenny w Niemczech samochód – dodaje Göttsberger, który w 2019 roku napisał w grupie społecznościowej, że ten głaz to ledwie kamyczek na drodze walki z przestępczością graniczną.

Głaz na drodze złodziei

Mostek pozwala Niemcom dotrzeć do stacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12965

Wydanie: 12965

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament