Stany nadzwyczajne w wypowiedziach SN i sądów powszechnych
Omówiona w poprzednim wydaniu problematyka stanów nadzwyczajnych obecna jest również w orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów powszechnych. W judykaturze tej pojawiły się różne aspekty związane ze stanami nadzwyczajnymi.
Jednym z nich było zagadnienie wprowadzania ograniczeń w podstawowych wolnościach i prawach człowieka i obywatela podczas epidemii. Sąd Najwyższy uznał, że nakładanie obowiązujących erga omnes ograniczeń w podstawowych wolnościach i prawach człowieka i obywatela musi odbywać się na podstawie prawidłowo stanowionego prawa, zwłaszcza zgodnie z podstawowymi zasadami wyrażonymi w Konstytucji RP, więc wprowadzenie powszechnych nakazów i zakazów dotyczących podstawowych praw i wolności obywatelskich może nastąpić tylko po wprowadzeniu jednego z trzech stanów nadzwyczajnych.
Zgodnie z art. 228 ust. 1 Konstytucji RP w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne nie wystarczają, może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny: wojenny, wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej. Biorąc również pod uwagę art. 228 ust. 3 Konstytucji RP, zasady działania organów władzy publicznej oraz możliwe ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie poszczególnych stanów nadzwyczajnych powinna określać ustawa. Skoro mimo zaistnienia przesłanek władza wykonawcza nie zdecydowała się na wprowadzenie stanu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta