Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niejawne przeszukanie

09 października 2024 | Sądy i Prokuratura | Piotr Kosmaty

Przepis został wprowadzony do k.p.k. jako następstwo dostosowania polskiego porządku prawnego do zaleceń Komitetu Ministrów Rady Europy.

Projekt kodeksu postępowania operacyjnego (k.p.o.) reguluje kompleksowo pracę operacyjną, która jest pojęciem szerszym niż czynności operacyjno-rozpoznawcze. Odnosi się bowiem zarówno do czynności, jak i podmiotów ją wykonujących.

Do przestrzeni prawnej wprowadzono trzy nowe metody pracy operacyjnej:

∑ pozorowaną działalność przestępczą,

∑ niejawne przeszukanie,

∑ niejawną ingerencję.

Aby można było zastosować nowe metody pracy operacyjnej, wymagana będzie zgoda sądu. Zgodnie z założeniami projektodawcy niejawne przeszukanie będzie domeną jedynie służb specjalnych o profilu kontrwywiadowczym. Zgodnie z art. 15 projektu k.p.o. w pracy operacyjnej stosuje się trzy kategorie metod, zależnie od stopnia ich ingerowania w prawa i wolności obywatelskie. Niejawne przeszukanie zaliczone zostało do kategorii trzeciej, która wymaga zgody sądu lub prokuratora na realizację czynności.

Dawniej rewizja

W art. 27 § 1 k.p.o. ustawodawca zawarł definicję niejawnego przeszukania, stanowiąc, że polega na niejawnym uzyskaniu dostępu do pomieszczeń mieszkalnych i niemieszkalnych oraz środków transportu, w celu dokonania oględzin i tymczasowego przejęcia dokumentów, materiałów lub surowców, w celu poddania badaniom. Do tej pory w przestrzeni prawnej przeszukanie uregulowane było tylko przepisami rozdziału 25 kodeksu postępowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12997

Wydanie: 12997

Spis treści

Reklama

Zamów abonament