Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo norymberskie jako narzędzie przywracania ładu konstytucyjnego

09 października 2024 | Sądy i Prokuratura | Antoni Bojańczyk

Po wewnętrznej naradzie polityków z wyselekcjonowaną grupą m.in. sędziów ujawnione zostały podstawowe założenia ustawy o „przywracaniu ładu konstytucyjnego w sądownictwie”. Wiodącą rolę będą odgrywały instrumenty z prawa represyjnego, które sięgają rozliczeń zbrodniarzy hitlerowskich po drugiej wojnie światowej.

Dwa są filary karnoprawne popieranego przez sędziów politycznego planu „przywracania ładu konstytucyjnego”.

Pierwszy i najważniejszy to normatywne wprowadzenie koncepcji tzw. wspólnego przedsięwzięcia, która zakłada pociągnięcie do odpowiedzialności (penalnej, dyscyplinarnej) nie za czyny pojmowane jako klasycznie wyodrębnione zachowania, lecz za samą przynależność do określonej struktury, organizacji etc. Chodzi o „strukturę sędziowską”, która ma stanowić owo „wspólne przedsięwzięcie”. Grupę tę polityk kierujący Ministerstwem Sprawiedliwości zdefiniował tak: „to osoby, [które] być może świadomie, czasami może nieświadomie, czasami lekkomyślnie, tak naprawdę bra[ły] udział w budowaniu porządku niedemokratycznego w Polsce”.

Zazwyczaj koncepcje normatywne przyjmowane przez ustawodawcę mają jakieś swoje wcześniejsze wzorce. Rzadkie w legislacji polskiej są rozwiązania nowatorskie, oryginalne. Także tu nie mamy do czynienia z żadnym novum normatywnym. Gdzie zatem szukać prototypu normatywnego, modelowych antecedencji prawnych flagowego założenia koncepcyjnego ustawy o „przywracaniu” ładu konstytucyjnego, tj. „wspólnego przedsięwzięcia”? Otóż gdy przyjrzeć się sprawie, to geneza i źródło historyczne koncepcji odpowiedzialności penalnej – stosunkowo nowej i stosowanej tylko w wyjątkowych momentach dziejowych – mogą być zaskakujące.

Jurydyczne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12997

Wydanie: 12997

Spis treści

Reklama

Zamów abonament