Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podział spółki przez wyodrębnienie – jak wykorzystać nowe rozwiązanie?

08 listopada 2024 | Biznes | Bartosz Lewandowski Anna Dąbrowska Karolina Stawowska

Podział spółki przez wyodrębnienie to jeden z wysoce użytecznych instrumentów prawa korporacyjnego. Obszarem, w którym ten typ podziału spółki znajdzie zastosowanie są transakcje sprzedaży części majątku spółki.

Nowelizacją Kodeksu spółek handlowych z 2023 roku ustawodawca wprowadził nowy typ podziału spółek – podział przez wyodrębnienie (art. 529 par. 1 pkt 5 Kodeksu spółek handlowych – KSH). Polega on na przeniesieniu części majątku spółki dzielonej na przejmującą spółkę istniejącą lub nowo zawiązaną w zamian za udziały (akcje) obejmowane przez spółkę dzieloną.

Niedawno obchodziliśmy rocznicę wprowadzenia tej instytucji do porządku prawnego. Jest to pretekst dla omówienia możliwości, jakie daje nowy typ podziału w kontekście transakcji M&A. Jednocześnie, ponieważ ustawodawca nie zauważył, że wprowadzenie nowego typu podziału rzutuje w sposób niepożądany na niektóre postanowienia ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Ustawa o Ofercie), również w tym zakresie skutki nowelizacji są warte omówienia.

Dotychczasowy stan

Dotychczas, spółki kapitałowe mogły być dzielone poprzez podział przez wydzielenie. Procedura ta sprowadza się do przeniesienia części majątku spółki dzielonej w zamian za prawa udziałowe w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej, obejmowane nie przez samą spółkę dzieloną, lecz przez jej wspólników. Pozostałe procedury podziału spółek kapitałowych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13022

Wydanie: 13022

Spis treści

Zamów abonament