Wydajne, wygodne, mobilne paliwo
Służy zarówno do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody użytkowej czy gotowania. Gaz płynny jest wygodnym źródłem ogrzewania dla inwestycji, które nie mają dostępu do gazu ziemnego zarówno na osiedlach domów jednorodzinnych, jak też wielorodzinnych.
Gaz płynny – inaczej nazwany LPG (z ang. Liquefied Petroleum Gas), to paliwo otrzymywane w rafineriach z przeróbki ropy naftowej, to mieszanka propanu (C3H8) i butanu (C4H10) w postaci skroplonej. Jest bezbarwny, bezzapachowy i nie jest toksyczny.
Przydatny tam, gdzie nie ma gazociągów
LPG to gaz węglowodorowy, który skrapla się w zbiornikach lub butlach pod wysokim ciśnieniem i w normalnych temperaturach. Takie właściwości sprawiają, że można go przechowywać w niewielkich butlach, co pozwala na jego szerokie zastosowanie.
To paliwo różni się od gazu ziemnego, choć oba należą do jednej rodziny węglowodorów. Gazy te różnią się od siebie sposobem pozyskiwania, transportu oraz właściwościami fizycznymi.
Gaz płynny jest około dwukrotnie cięższy od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta