Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przegrana bitwa o Bukareszt

11 stycznia 2025 | Plus Minus | Bogusław Chrabota

Rumunia znów musi walczyć o swoją przyszłość.

Zawsze się zastanawiałem, kim trzeba być, by dopuścić się takiej masakry na mieście, jak się to wydarzyło w Bukareszcie. Najpierw było trzęsienie ziemi. Owszem, tragiczne. W epicentrum odnotowano siłę wstrząsu na poziomie 7,4 w skali Richtera. Rumuńska stolica zatrzęsła się o godzinie 21.20. Był początek marca 1977 roku. Na oczach przerażonych ludzi bloki z wielkiej płyty padały bezładnie jak klocki domina. Osuwały się ściany ceglanych domów. Do rozpadających się mieszkań wdzierał się dojmujący chłód. Tu i ówdzie wybuchły pożary. Ludzie ginęli w gruzach, od ognia i zimna.

Bilans tragedii? Według oficjalnych danych zginęło 1570 osób. 11 tys. zostało rannych. Zawaliło się 30 wieżowców, do użytku nie nadawało się ponad 12 tys. mieszkań. Nicolae Ceausescu szybko zorganizował pomoc. Już dzień po katastrofie, 5 marca, „Geniusz Karpat” ogłosił stan wyjątkowy i narodową mobilizację na rzecz ofiar katastrofy. Z pomocą pospieszyli też towarzysze z bratnich krajów socjalistycznych. Ot, gest całkiem naturalny i zrozumiały, bez względu na realia ustrojowe.

Jednak nikt...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13072

Wydanie: 13072

Zamów abonament