Przygotowanie do kontroli to klucz do bezpieczeństwa podatkowego
Aktywne uczestnictwo, efektywna komunikacja, szybka reakcja i świadomość najlepszych praktyk to elementy strategii, które każda spółka powinna wdrożyć, aby skutecznie zarządzać ryzykiem podatkowym i przejść przez kontrolę bez niepotrzebnych komplikacji.
W obecnych czasach, kiedy aktywność organów podatkowych jest na wysokim poziomie, przygotowanie na ewentualną kontrolę staje się kluczowe dla każdego podatnika. Statystyki są nieubłagane – niemal każda (a dokładnie 98,1 proc.!) kontrola celno-skarbowa kończy się wykryciem nieprawidłowości. Właściwe przygotowanie do kontroli to nie tylko zabezpieczenie przed finansowymi konsekwencjami, ale też ochrona reputacji spółki.
Kontrole podatkowe mogą przybierać różne formy: od czynności sprawdzających, przez kontrolę podatkową urzędów skarbowych, po kontrolę celno-skarbową urzędów celno-skarbowych. Każdy rodzaj kontroli wymaga innego podejścia, ale wspólnym elementem jest konieczność dokładnej znajomości własnych rozliczeń i potencjalnych obszarów zainteresowania organów podatkowych.
Obszary weryfikacji
Przygotowanie do kontroli wymaga szczegółowego zrozumienia obszarów, które mogą zostać poddane weryfikacji przez organy podatkowe. Oto szczegółowy opis najczęściej kontrolowanych aspektów działalności podatników:
1. WHT (podatek u źródła)
∑ płatności transgraniczne: kontrola prawidłowości zastosowania stawek podatku u źródła od dywidend, odsetek, należności licencyjnych oraz innych płatności do zagranicznych kontrahentów;
∑ zastosowanie zwolnień na podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta