Podatkowe przeciąganie liny
Przedsiębiorcy i doradcy ubolewają, że prawo podatkowe uchwalane jest za późno przed wejściem w życie. Jak mówią, ustawodawca argumentuje, że dłuższe vacatio legis sparaliżowałoby prace legislacyjne. Efekt? Wszystko na ostatnią chwilę.
Zagadnienia związane z najważniejszymi zmianami w podatkach, jakie weszły w życie z początkiem 2025 r., oraz postawa wobec nich praktyków – przedsiębiorców, księgowych i doradców podatkowych – stały się osią debaty „Współpraca przedsiębiorców, biur księgowych i doradców podatkowych: jak razem sprostać nowym regulacjom podatkowym?”, która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej”.
Nowe wyzwania
W ocenie Katarzyny Tomali, prezes Oddziału Okręgowego w Warszawie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, ważnym w tym roku wyzwaniem dla doradców, księgowych i przedsiębiorców jest podatek wyrównawczy. – Regulacja obszerna, skomplikowana i wprowadzona dość późno, bo w listopadzie. To wyzwanie globalne, wymaga centralizacji działań w grupie kapitałowej, jak też podjęcia indywidualnych wyzwań przez krajowe spółki grup. Według szacunków Ministerstwa Finansów płatników tego podatku może być w Polsce 7 tys., z czego tylko kilkudziesięciu to polskie spółki dominujące – powiedziała Katarzyna Tomala.
– Drugim wyzwaniem są zmiany w podatku od nieruchomości, które u niektórych podatników mogą skutkować koniecznością zapłaty istotnych kwot. Dodatkowo nowelizacja może obnażać pewne niezrozumienie także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta