Pracodawcy walczą o powrót do biur. I na razie wygrywają
Jeśli nie chcesz zrezygnować z pracy zdalnej, musisz się liczyć z mniejszym wyborem ofert, a niekiedy ze zwolnieniem.
Z końcem stycznia 2025 r. niemal wszyscy pracownicy gdańskiej spółki technologicznej AGI Data Services, należącej do Amazon MLS Poland, rozstali się z firmą. Nie mieli alternatywy, bo nie przyjęli ogłoszonej w listopadzie ubiegłego roku zmiany warunków zatrudnienia, w tym przejścia na pracę stacjonarną w biurze w Gdańsku.
Jak w rozmowie z „Rzeczpospolitą” podkreśla Daniel Łukaszewicz, szef Komisji Zakładowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy Amazon Tech & Development, prawie 90 proc. pracowników AGI DS od początku pracowało zdalnie. Spółka od dawna stawiała na wirtualną pracę i zatrudniała specjalistów mieszkających w różnych częściach kraju, w tym w Małopolsce i na Podlasiu.
Dla nich zmiana modelu pracy na stacjonarny oznaczała konieczność szybkiej przeprowadzki do Gdańska. Albo utratę zatrudnienia. W rezultacie prawie 90 proc. załogi musiało rozstać się z firmą, w tym mieszkający w Szczecinie Daniel Łukaszewicz.
Szef wierzy w siłę biura
Chociaż gdańska spółka tłumaczyła zmianę modelu pracy m.in. potrzebą ochrony danych, to zwolnieni pracownicy łączą ją z decyzją prezesa Amazona, Andy Jassy’ego. Jesienią ub. roku zapowiedział od stycznia 2025 r. pełny powrót do pracy stacjonarnej, by „wzmocnić kulturę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta