Fiskus o stawkach ryczałtu dla branży IT
Organy podatkowe coraz bardziej restrykcyjnie podchodzą do stosowania 8,5-proc. stawki ryczałtu w przypadku działalności związanych z branżą IT, mimo iż przepisy w tym zakresie pozostały bez zmian.
Podstawową stawką obejmującą dużą część działalności IT jest stawka 12 proc. Jak stanowi art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12 proc. przychodów ze świadczenia usług:
∑ związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0),
∑ związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1),
∑ objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2),
∑ związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02),
∑ w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0),
∑ związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Natomiast usługi IT niewymienione w tym zakresie oraz nieobjęte wprost innymi stawkami ryczałtu podlegają opodatkowaniu 8,5-proc. stawką stosowaną dla pozostałych przychodów z działalności usługowej.
Zgodnie z najnowszymi interpretacjami za działalność związaną z oprogramowaniem podlegającą pod 12-proc. stawkę ryczałtu uważane są również usługi, które nie mają bezpośredniego związku z tworzeniem oprogramowania (tj. z tworzeniem, rozwijaniem kodu). Związek ten może mieć również charakter pośredni. Dlatego wnioski podatników spotykają się z negatywną oceną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Pojawiły się również wyroki sądów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta