Jak są opodatkowane urządzenia techniczne
Wbrew zapowiedziom nowelizacja przepisów przysporzy przedsiębiorcom wielu problemów w zakresie prawidłowej klasyfikacji urządzeń technicznych i ustalenia ich podstawy opodatkowania.
Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wprowadziła istotne zmiany w zakresie opodatkowania urządzeń technicznych. Zmiany te są odpowiedzią na niejednolitą praktykę w zakresie opodatkowania tego rodzaju obiektów w poprzednio obowiązującym stanie prawnym. Nowe przepisy zostały ujęte w art. 1a ust.1 pkt 2 lit. b-e ustawy i tworzą czterostopniową „drabinę”. Sposób opodatkowania zależy od tego, do której z czterech wymienionych kategorii zostanie zaklasyfikowane dane urządzenie. Czy jednak nowe regulacje wyeliminują wszelkie wątpliwości w zakresie opodatkowania różnego rodzaju obiektów, w skład których wchodzą urządzenia techniczne?
Urządzenia budowlane
Pierwszą uregulowaną grupą (lit. c) są urządzenia budowlane związane z budynkiem lub budowlą, tj. obiektem wymienionym w załączniku nr 4 do ustawy. Urządzenia budowlane są uznawane przez ustawodawcę w całości za budowle i opodatkowane w wysokości 2 proc. od wartości urządzenia.
Zgodnie z wytycznymi zawartymi w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (SK 14/21) nowelizacja wprowadziła nową definicję urządzenia budowlanego, zastępując dotychczasowe odesłanie do przepisów prawa budowlanego. Choć na pierwszy rzut oka nowa definicja wydaje się łudząco podobna do tej zawartej w Prawie budowlanym, to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta