Jedno sprzedane, drugie kupione
Ważny jest termin na wydanie pieniędzy, a nie objęcia lokalu
Jedno sprzedane, drugie kupione
Dla uzyskania przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updf) zwolnienia z 10-procentowego podatku od sprzedaży konieczne jest, aby kwoty uzyskane ze sprzedaży domu, mieszkania zostały w terminie w nim wyznaczonym (do 1995 r. -- roku lub dwu lat, obecnie zawsze dwu lat) wydane na nabycie innego mieszkania lub domu. Nie jest natomiast wymagane uzyskanie w tym okresie władania budynkiem czy lokalem nabytym za pieniądze ze sprzedaży poprzedniego mieszkania czy domu. Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Najwyższego z 5 czerwca 1997 r. (sygn. II RN 25/ 97) .
Jeśli nieruchomość (dom, grunt, mieszkanie hipoteczne) lub udział w niej, prawo do spółdzielczego mieszkania własnościowego lub lokalu użytkowego, spółdzielczego domu jednorodzinnego lub mieszkania w małym domu mieszkalnym, wreszcie prawo użytkowania wieczystego zostanie sprzedane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostało nabyte lub wybudowane, płaci się podatek w wysokości 10 proc. uzyskanej ceny, po pomniejszeniu jej o koszty sprzedaży (np. prowizję pośrednika, opłatę skarbową, opłatę notarialną) . Wynika to z art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta