Weimarski pasaż
KSIĄŻKI
O "Ulicy jednokierunkowej" Waltera Benjamina
Weimarski pasaż
LESZEK SOBKIEWICZ
"Broszurka dla przyjaciół", o której pisał Walter Benjamin w przededniu Bożego Narodzenia 1924 r. do Gershoma Scholema, zawierać miała "aforyzmy, żarty i sny", umieszczone w rozdziałach, "które jako jedyny tytuł nosiłyby imiona bliskich mi osób". Owa początkowa koncepcja "Ulicy jednokierunkowej" ewoluowała jednak na tyle, że opublikowaną w 1928 r. książeczkę zaliczano później do najważniejszych dzieł awangardy literackiej lat dwudziestych.
Benjamin rozwinął w "Ulicy jednokierunkowej" do perfekcji krótką formę prozy filozoficznej, którą kontynuowali twórczo Ernst Bloch ("Ślady", 1929) i Teodor Adorno ("Minima Moralia", 1951) ; naśladował ją również Ernst Jünger, pisarz o odmiennej zgoła wrażliwości ("Awanturnicze serce", 1929) .
Licząca 83 strony książeczka zadziwiała ekstrawagancją układu typograficznego, błyskotliwością aforystycznego stylu, a także odwagą w stosowaniu nie zużytych w potocznym języku metafor i porównań. Obok aforyzmów i literackich zapisów snów, charakterystyczne są tu "Denkbilder", migawkowe obrazy rzeczywistości, opatrzone, analogicznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta