Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Weimarski pasaż

10 stycznia 1998 | Plus Minus | LS

KSIĄŻKI

O "Ulicy jednokierunkowej" Waltera Benjamina

Weimarski pasaż

LESZEK SOBKIEWICZ

"Broszurka dla przyjaciół", o której pisał Walter Benjamin w przededniu Bożego Narodzenia 1924 r. do Gershoma Scholema, zawierać miała "aforyzmy, żarty i sny", umieszczone w rozdziałach, "które jako jedyny tytuł nosiłyby imiona bliskich mi osób". Owa początkowa koncepcja "Ulicy jednokierunkowej" ewoluowała jednak na tyle, że opublikowaną w 1928 r. książeczkę zaliczano później do najważniejszych dzieł awangardy literackiej lat dwudziestych.

Benjamin rozwinął w "Ulicy jednokierunkowej" do perfekcji krótką formę prozy filozoficznej, którą kontynuowali twórczo Ernst Bloch ("Ślady", 1929) i Teodor Adorno ("Minima Moralia", 1951) ; naśladował ją również Ernst Jünger, pisarz o odmiennej zgoła wrażliwości ("Awanturnicze serce", 1929) .

Licząca 83 strony książeczka zadziwiała ekstrawagancją układu typograficznego, błyskotliwością aforystycznego stylu, a także odwagą w stosowaniu nie zużytych w potocznym języku metafor i porównań. Obok aforyzmów i literackich zapisów snów, charakterystyczne są tu "Denkbilder", migawkowe obrazy rzeczywistości, opatrzone, analogicznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1278

Spis treści

Wyprawa na Nanga Parbat

Zamów abonament