Społeczeństwo w poszukiwaniu celu
LEKTURY
Nowy esej Francisa Fukuyamy
Społeczeństwo w poszukiwaniu celu
PIOTR SKORZYŃSKI
Tytułowy "Koniec porządku" -- nieprzypadkowo zapewne przywołujący tytuł głośnego eseju tegoż autora z 1989 r. "Koniec historii" -- odnosi się do końca epoki przemysłowej, ale także do kryzysu wartości burżuazyjnych, które umożliwiły powstanie obecnej cywilizacji zachodniej. Fukuyama używa wyrażenia Great Disruption, czyli Wielkie Rozdarcie, ewentualnie Wielki Rozpad; co czytelnikom amerykańskim kojarzy się automatycznie z Great Depression po 1929 roku -- najbardziej traumatycznym wydarzeniu historii USA.
Objawia się ono przede wszystkim w zmniejszaniu się "kapitału społecznego", czyli "zbioru nieformalnych norm i wartości, które zapewniają spójność danej grupie". Najważniejszą jego przyczyną jest -- według Fukuyamy -- rosnąca liczba rodzin matriarchalnych, w których dzieci nie znają ojców lub ich nie szanują (w wypadku czarnych -- często nie znają też dziadków) . Pozbawione oparcia w ojcowskim autorytecie i wzorze, dzieci te nie tylko gorzej się uczą, ale przede wszystkim "tracą dostęp do sieci społecznych powiązań, jakie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta