Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więzienny blues

10 stycznia 1998 | Plus Minus | JP
źródło: Nieznane

AMERYKAŃSKI BAROMETR

Kalifornia, słynąca na świecie z przemysłu filmowego w Hollywood i komputerowego w Dolinie Krzemowej, zatrudnia obecnie więcej strażników w zakładach karnych niż nauczycieli w szkołach publicznych

Więzienny blues

Niektóre zakłady karne w USA zamieniają się w więzienne miasta. Na zdjęciu: kalifornijskie więzienie Avalon

FOT. ANNA KAMIŃSKA

JAN PALARCZYK Z SAN FRANCISCO

W więzieniach w USA wyroki odsiaduje prawie dwa miliony ludzi. Populacja więźniów staje się coraz młodsza i coraz liczniejsza. Brakuje dla nich miejsca. Wyborcy, obserwujący pogorszenie się warunków bezpieczeństwa publicznego szczególnie w dużych skupiskach miejskich, chętnie przystają na propozycje zatrudnienia nowych policjantów. Nie zgadzają się jednak na budowę nowych więzień.

Na zderzakach niektórych samochodów można przeczytać hasło: "Budujmy nowe szkoły, a nie więzienia". Zjawisko to zachęca władze poszczególnych stanów do szukania oryginalnych sposobów przetrzymywania wyrzutków społeczeństwa, np. w Teksasie więźniowie mieszkają w namiotach na pustyni.

W amerykańskich zakładach karnych panują surowe warunki, a funkcjonariusze służby więziennej stosują wobec uwięzionych środki odwetu za krzywdy wyrządzone społeczeństwu. Te wątpliwe metody...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1278

Spis treści

Wyprawa na Nanga Parbat

Zamów abonament