Informacje
DO REDAKCJI
Droga pod Nowym Sączem
Informacje
W "Plusie Minusie" (nr 51/ 97) ukazał się artykuł autorstwa p. Macieja Rosalaka "Droga pod Nowym Sączem". Autor pisze ozalewie pod Czorsztynem i o bezzasadności protestów przeciw jego budowie: "Gdyby go (zalewu) nie było, w lipcu spłynęłoby z wodą wiele nowosądeckich miejscowości, ze stolicą województwa włącznie. Trzeba byłoby przywieźć wtedy na miejsce katastrofy tych pięknoduchów, którzy namiętnie protestowali przeciw budowie tamy".
Ocena roli zapory w Czorsztynie wochronie przeciwpowodziowej w lipcu br. nie jest tak jednoznaczna, jak wydaje się panu redaktorowi Rosalakowi. Opinie potoczne warto weryfikować opracowaniami naukowymi. Według ekspertyzy - opracowanej dla Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa przez E. Bobińskiego, A. Kadłubowskiego i J. Żelazińskiego - zbiornik w Czorsztynie nie miał żadnego wpływu na redukcję zagrożenia powodziowego okolic Starego i Nowego Sącza. We wnioskach z oceny oddziaływania zbiornika na przebieg fali powodziowej czytamy m. in. , że "skutecznie zredukował (on) wysokość fali powodziowej w dolinie Dunajca na odcinku ok. 40 km poniżej zapory. W zamieszkanych częściach doliny, tj. w okolicach Sromowiec Niżnych, Szczawnicy i Krościenka, redukcja kulminacji była rzędu 1-1, 5 metra (. .. )....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta