Bóg dzieli nasz los
ROZMOWA
O. Wacław Oszajca, redaktor naczelny "Przeglądu Powszechnego"
Bóg dzieli nasz los
Oś kultury zawsze wyznaczał dialog na temat wzajemnych relacji Boga i człowieka. Czy dziś pozytywnym nie jest fakt, że szuka się personalistycznej wizji człowieka i Boga?
WACŁAW OSZAJCA: Osobiście nie podzielam strachu przed współczesną kulturą i jestem jakby na uboczu całej tej dyskusji o modernizmie i postmodernizmie. To, co widzę, to fakt, że filozofowie zastanawiają się nad człowiekiem, jego stawaniem się, dorastaniem do człowieczeństwa i dostrzegają także, że nie jest to możliwe bez miłości, prawdy i piękna. Słowo "miłość" wcale bowiem nie jest obce również i filozofii. Widać też naukowców, którzy posiadają coraz większą wiedzę i znając ogrom umysłowych możliwości człowieka, dochodzą do ich granicy. Oni też stają wobec tajemnicy -- dlatego nauka odsyła człowieka do filozofii i teologii.
Znowu teologowie, a więc ludzie myślący nad związkiem człowieka z Bogiem, pokazują, że ta relacja nie alienuje człowieka z rzeczywistości, a przeciwnie, sprawia, że człowiek ma możliwości poznawcze, toteż czeka z nadzieją na to, co niepoznawalne, nieoczekiwane i przekraczające nasze możliwości intelektualne oraz nasze marzenia. Jednym słowem, ten współczesny humanizm jest humanizmem pełnym. Takim,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta