Wojna przychodzi wiosną
Walki na lodowcu Siachen toczą się nie o kontrolę tego strategicznego punktu, lecz o honor i dumę narodu. Czy ta duma warta jest tylu zabitych, rannych, odmrożonych, zaginionych pod lawinami?
Wojna przychodzi wiosną
TADEUSZ MILLER To było przypadkowespotkanie w pociągu. Jechałem do Pathankot, zaś Sandip do Kaszmiru. Siedzieliśmy w tym samym przedziale "Jammu Mail", przy ciemnych szybach okna, za którym przesuwały się powoli ledwo widoczne ogniki miasteczek północnych Indii. Sandip był kapitanem armii indyjskiej, ale nie chciał powiedzieć, z jakiego pułku. Był średniego wzrostu, żylasty, o ostrych, pendżabskich rysach twarzy. Wyglądał na człowieka, który wybierze się w góry z pięćdziesięciokilogramowym plecakiem i po dniu marszu powie -- rzeczywiście, droga była nieco uciążliwa.
Tak oceniłem go po pół godzinie rozmowy i, jak się okazało, słusznie, bo Sandip spędził rok na lodowcu Siachen, choć właściwiej byłoby powiedzieć, że przeżył rok. Miał szczęście, że przeżył, tracąc tylko cztery palce u stóp.
Rozmowa początkowo się nie kleiła, bo Sandip był ostrożny. Poszło lepiej, kiedy wyjąłem zplecaka butelkę "szkockiego pomocnika w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich". To była ciekawa noc, nigdy wcześniej nie rozmawiałem z człowiekiem z lodowca.
-- Półtora roku temu zgłosiłem się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta