Przymusowa restrukturyzacja Idea Banku wraca do WSA
NSA uwzględnił osiem z 48 skarg kasacyjnych dotyczących przymusowej restrukturyzacji banku Leszka Czarneckiego. Kwestia roszczeń obligatariuszy GetBacku pozostaje otwarta.
Chodzi o decyzje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, na mocy których została wszczęta przymusowa restrukturyzacja Idea Banku S.A. W 2020 roku BFG oszacował wartość aktywów i pasywów banku, umorzył instrumenty kapitałowe, określił wynagrodzenie za przejęcie oraz przeniósł na podmiot przejmujący (Bank Peako) zobowiązania (96 proc.) i prawa majątkowe (98 proc.). Oprócz tego zawiesił kompetencje rady nadzorczej, rozwiązał zarząd i wygasił mandaty jego członków, a także ustanowił administratora.
Decyzja BFG określiła również katalog praw majątkowych, które nie zostały przejęte przez Pekao. Były to m.in. roszczenia związane z dystrybucją obligacji GetBacku, certyfikatów inwestycyjnych emitowanych przez Lartiq TFI (dawniej Trigon TFI) oraz ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Dlatego skargę do WSA wniósł nie tylko były właściciel banku, Leszek Czarnecki, ale również m.in. obligatariusze, którzy nabywali obligacje GetBacku za pośrednictwem Idea Banku (w sumie 606 podmiotów). Wszystkie, po połączeniu do wspólnego rozpoznania, zostały przez WSA w Warszawie oddalone w sierpniu 2021 r. (sygn. akt VI Sa/Wa 201/21).
W poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu 48 skarg kasacyjnych, osiem z nich uwzględnił poprzez uchylenie wyroku i zwrócenie do ponownego rozpoznania, a pozostałe 40...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta