Programy IT dla edukacji trzeba rozszerzyć. Brakuje sprzętu
Mamy laboratoria przyszłości, programy jak „Laptop dla ucznia” i „Laptop dla nauczyciela”, ale ich efekty to tylko plasterki na ziejącą ranę problemu słabego wyposażenia placówek – mówi Radosław Potrac, nauczyciel roku 2023.
Dlaczego cyfryzacja w edukacji jest tak ważna?
W przypadku edukacji cyfryzacja jest już jej nieodzownym elementem i jednym z kluczowych procesów transformacyjnych. Nowe kompetencje kluczowe uczniów – ich przepustka do wykonywania zawodów przyszłości – to jedno z błogosławieństw, ale i efekt uboczny procesu cyfryzacji.
Cyfryzacja niesie ze są wyraźne korzyści – ułatwia dostęp do informacji i funkcjonowanie w strukturach nowoczesnego państwa, ale rodzi także wyzwania – związane m.in. z radzeniem sobie z fałszywymi wiadomościami i natłokiem informacji w świecie, który w trakcie pandemii musiał dokonać skoku. Dotyka również problemów związanych z prawami autorskimi, własnością intelektualną i umiejętnością korzystania z niej w sposób odpowiedzialny. Z dnia na dzień – podczas pandemii – nauczyciele, uczniowie i rodzice musieli przestawić się w nowy tryb funkcjonowania, edukacji i życia. Borykając się często z koniecznością doszkalania na własną rękę, korzystając z własnego internetu i sprzętu, poznając i wdrażając zupełnie nowe narzędzia.
Cyfryzacja jest ważna i potrzebna. Chyba nikt dzisiaj tego nie neguje. W dobie nowych narzędzi skupionych wokół AI – i możliwości, jakie niosą – ale także zagrożeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta