Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Apokalipsa na rynku pracy? Nie to jest najgorsze

10 czerwca 2025 | Ekonomia i rynek | Paweł Rożyński
Czy AI pozbawi pracowników umysłowych pracy i wyśle ich na ulicę? A może pomoże w pracy, zwiększając kreatywność?
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Czy AI pozbawi pracowników umysłowych pracy i wyśle ich na ulicę? A może pomoże w pracy, zwiększając kreatywność?

Choć w głośnym wywiadzie szef firmy Anthropic zapowiedział prawdziwą rzeź pracowników umysłowych i bezrobocie, inni eksperci uspokajają, mówiąc o znacznie gorszych zagrożeniach, które wiążą się z rozwojem AI. Kto powinien się bać?

Demis Hassabis, dyrektor generalny DeepMind – działu badań nad sztuczną inteligencją Google’a oraz laureat Nagrody Nobla – nie obawia się przesadnie „apokalipsy na rynku pracy” spowodowanej przez AI („jobpocalypse”). Zamiast martwić się o to, że AI zastąpi ludzi w pracy, jego głównym zmartwieniem jest możliwość, że technologia trafi w niepowołane ręce oraz brak zabezpieczeń chroniących przed utratą kontroli nad zaawansowanymi, autonomicznymi systemami AI. – Oba te zagrożenia są poważne i wymagające – powiedział CNN podczas festiwalu SXSW w Londynie.

Tydzień wcześniej dyrektor generalny jednej z wiodących firm AI, Anthropic (twórca modelu Claude), Dario Amodei, wywołał burzę wywiadem dla serwisu Axios, w którym ostrzegł, że sztuczna inteligencja może zlikwidować połowę stanowisk początkujących pracowników biurowych i zwiększyć bezrobocie nawet do 20 proc. w ciągu jednego roku do pięciu lat. Może to oznaczać, że stopa bezrobocia w USA wzrośnie pięciokrotnie w ciągu zaledwie kilku lat. Tymczasem – jak stwierdził Amodei – decydenci i liderzy korporacyjni nie są na to gotowi.

To nie pierwsze ostrzeżenie, że szybko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13197

Wydanie: 13197

Spis treści

Opinie

Gość „Rzeczpospolitej”

Zamów abonament