Nowa perspektywa finansowania bezpieczeństwa
Podczas EKF w Sopocie analizowano m.in. potrzebę stworzenia specjalistycznego banku dla finansowania sektora obronnego w Polsce. Rozmawiano o potencjalnych korzyściach i wyzwaniach.
W jaki sposób bank obrony mógłby wspierać rozwój technologii wojskowych, modernizację sił zbrojnych i wzmacnianie bezpieczeństwa narodowego? Jakie są możliwości współpracy międzynarodowej? O tym rozmawiali uczestnicy panelu „Polski Bank Obrony, a może po prostu nowa perspektywa dla finansowania bezpieczeństwa” na EKF w Sopocie.
O potrzebach Polski w zakresie wielkoskalowych inwestycji mówił podczas prezentacji poprzedzającej debatę Bartłomiej Styrnik, partner PwC. Według szacunków tej firmy doradczej, łączne wydatki w latach 2026–2035 w obszarach obronności, infrastruktury i energetyki wyniosą w Polsce ok. 1 bln euro (z czego 500 mld euro trafi na obronność).
– Jeśli szukamy punktu odniesienia, to na te trzy obszary w ciągu dekady przeznaczony zostanie odpowiednik rocznego PKB Polski. Kwota ta będzie wynikać z połączenia nakładów inwestycyjnych i operacyjnych – powiedział Bartłomiej Styrnik. – Na rynku widzimy dwie opinie. Pierwsza to pogląd, że Polska, aby się bronić, kupi sprzęt wojskowy. Druga mówi: to są ogromne pieniądze,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta