Jawność wynagrodzeń lekarstwem na lukę płacową
Dyrektywa UE przyczyni się do obniżenia luki płacowej między kobietami a mężczyznami – oceniają uczestnicy Panelu Ekonomistów. W ostatnich kilkunastu latach była w Polsce dwucyfrowa.
Do 7 czerwca 2026 r. kraje Unii Europejskiej mają obowiązek przyjąć przepisy krajowe wdrażające dyrektywę o przejrzystości wynagrodzeń. Ma ona na celu wzmocnienie zasady równości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn (a tym samym zawężenie luki płacowej), zwiększyć przejrzystość w systemach wynagrodzeń i wzmocnić pozycję pracowników. Zgodnie z dokumentem unijne firmy powinny informować o wysokości średnich wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn oraz dla różnych kategorii pracowników za taką samą pracę oraz pracę o takiej samej wartości.
Dodatkowo firmy 250+ będą miały obowiązek przedstawiania co roku sprawozdania o sytuacji w zakresie luki płacowej ze względu na płeć. Firmy 100+ taki dokument będą musiały przygotowywać co trzy lata. Jeśli sprawozdanie wykaże, że część luki płacowej, której nie można wyjaśnić obiektywnymi, neutralnymi pod względem płci kryteriami, przekracza 5 proc., firma będzie musiała przeprowadzić we współpracy z przedstawicielami pracowników wspólne oceny wynagrodzeń. Dyrektywa przewiduje też możliwość dochodzenia odszkodowań przez pracowników dyskryminowanych płacowo.
Ustawa z „widełkami” wyszła z Sejmu
W maju w Polsce Sejm przegłosował pierwszy projekt ustawy dostosowujący polskie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta