Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W armii Izraela coś pęka, coś się kończy

23 sierpnia 2025 | Plus Minus | Nina Nowakowska
Izraelscy żołnierze opłakują oficera, który zginął w walce w Strefie Gazy; osada Nahalal w północnym Izraelu, 11 lipca 2025 r.
autor zdjęcia: Jalaa MAREY/AFP
źródło: Rzeczpospolita
Izraelscy żołnierze opłakują oficera, który zginął w walce w Strefie Gazy; osada Nahalal w północnym Izraelu, 11 lipca 2025 r.

Zza propagandowej zasłony dochodzą informacje o psychicznych problemach i przeciążeniu żołnierzy uczestniczących w operacji w Strefie Gazy. Przynajmniej część z nich dostrzega tragedię palestyńskiej ludności cywilnej. Rośnie liczba samobójstw.

Rude kręcone włosy spływające gęstym kosmykiem wprost na czoło, rumiana twarz okolona zarostem, delikatny uśmiech i spojrzenie – skierowane ni w dół, ni w dal, refleksyjne, jak gdyby odległe. Tak Izraelczycy zapamiętają Roja Wassersteina, rezerwistę Sił Obronnych Izraela (IDF), którego zdjęcie obiegło media, gdy 30 lipca popełnił samobójstwo. Wcześniej pochodzący z Netanji 24-latek przez ponad 300 dni służył jako medyk wojskowy w Strefie Gazy. Jak przyznała jego matka, Wasserstein był głęboko wstrząśnięty okrucieństwami wojny, w której przyszło mu uczestniczyć.

– Po 7 października brał udział w ratowaniu poległych pod ostrzałem. Widział przerażające sceny – powiedziała w rozmowie z portalem Ynet. – Wyskoczył z czołgu w samym środku tego piekła, aby zapobiec porwaniu żołnierzy i ewakuował wojskowych z amputowanymi kończynami. To nim wstrząsnęło. Nawet kiedy wrócił do domu, nie opuszczało go to – dodała.

Wasserstein miał zakończyć ostatnią turę służby rezerwowej pod koniec maja, więc w chwili śmierci nie pełnił czynnej służby. Z tego powodu armia początkowo poinformowała rodzinę nieoficjalnie, że mężczyzna nie zostanie uznany za poległego żołnierza, a jego pogrzeb będzie cywilny. Decyzja ta, choć zgodna z prawem, wywołała oburzenie rodziny zmarłego i skłoniła szefa sztabu generalnego gen. Ejala Zamira do rozważenia zmiany sposobu, w jaki wojsko klasyfikuje podobne zgony. Tych jest bowiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13259

Wydanie: 13259

Zamów abonament