Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypaleni zawodowo idą na L4

13 kwietnia 2026 | Pierwsza strona | Paulina Szewioła

W 2025 r. lekarze wystawili 1,8 mln zaświadczeń z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. W porównaniu z 2024 r. to wzrost o blisko 10 proc.

Pokazuje to najnowszy raport ZUS, który poznała „Rzeczpospolita”. Jego autorzy wskazują, że absencja chorobowa „coraz częściej jest spowodowana czynnikami psychicznymi lub przeciążeniem. Jako jej przyczyny pojawiają się jednostki chorobowe związane z wypaleniem zawodowym”.

– Stan zdrowia psychicznego społeczeństwa staje się jednym z kluczowych problemów. Ale jest to też obszar szczególnie trudny do weryfikacji. W takich warunkach powstaje przestrzeń do nadużyć – mówi Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Takie spostrzeżenie może potwierdzać fakt, iż w 2025 r. najwięcej zaświadczeń z tytułu zaburzeń psychicznych i zachowania wystawiono w lipcu, czyli w okresie wakacyjnym.

Z kolei Katarzyna Sarnicka, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów, ocenia, że rośnie świadomość Polaków, a problemy psychiczne czy adaptacyjne przestały być tematem tabu.

Wydanie: 13451

Wydanie: 13451

Spis treści

Gość „Rzeczpospolitej”

Zamów abonament