Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

KE skierowała do TSUE sprawę przeciwko Polsce

05 maja 2026 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Ptak-Iglewska

Polsce grożą kary finansowe, bo nie chronimy kluczowych sektorów, jak przemysł, produkcja żywności czy energetyka, przed kryzysami. – Gdyby wybuchła wojna, jak zabezpieczymy wyżywienie dla armii? – pytają przedstawiciele branży spożywczej.

null

Dla producentów żywności wpisanie na listę infrastruktury krytycznej łączy się z wydatkami, nawet z opłacaniem uzbrojonej straży zakładu. A jednak wielu jest chętnych, zakłady domagają się tego od dawna. Na próżno, bo temat nie jest w Polsce priorytetem. Jest za to dla Komisji Europejskiej, która właśnie skierowała przeciwko Polsce skargę do TSUE, za to, że już dwa lata spóźniamy się z wdrożeniem dyrektywy o infrastrukturze krytycznej.

null

W czym ma pomóc dyrektywa

null

Chodzi o dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady z 14 grudnia 2022 r. w sprawie odporności podmiotów krytycznych. Wskazuje ona na podmioty krytyczne, które jako dostawcy usług kluczowych odgrywają główną rolę w utrzymaniu niezbędnych funkcji społecznych (jak szpitale) czy niezbędnej działalności gospodarczej – tu chodzi m.in. o energetykę, transport, bankowość, wodociągi i kanalizację, przetwarzanie i dystrybucję żywności, ochronę zdrowia czy infrastrukturę cyfrową.

W celu zwiększenia ich odporności, trzeba te podmioty przede wszystkim zidentyfikować, wpisać na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13469

Wydanie: 13469

Spis treści

Gość „Rzeczpospolitej”

Zamów abonament