Niemcy w gorączce
ROCZNICE
Brecht od świtu do świtu
Niemcy w gorączce
Niemcy przeżywają gorączkę Brechta. Nawet premier Bawarii, Edmund Stoiber, jak wiadomo konserwatysta i katolik, będzie świętował 10 lutego setną rocznicę urodzin komunistycznego poety i dramaturga. W 175 teatrach Niemiec grane są sztuki Brechta, przede wszystkim "Matka Courage", "Opera za trzy grosze", "Kariera Arturo Ui" i "Życie Galileusza". Brecht odkrywany na nowo i odkrywany w ogóle, zwłaszcza w zachodniej części Niemiec. We wschodniej entuzjazm mniejszy, tutaj bowiem Brecht był przez dziesięciolecia czymś w rodzaju ćwiczenia obowiązkowego, a na przedstawieniu w Berliner Ensemble był chyba każdy obywatel dawnej NRD.
Media robią co mogą, aby osobę Wielkiego Niemca przedstawić z każdej strony, przede wszystkim jako żywego człowieka. Jest więc Brecht odbrązowiony. Brzydko pachniało mu z ust -- powiedział pewien podstarzały aktor -- ale mimo to miał ogromne powodzenie u kobiet. Pisał na tony i był plagiatorem, ale cóż, potrzebował pieniędzy -- stwierdziła jedna z byłych kochanek poety.
W dniu setnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta