Październik
Październik
JANUSZ KRASIńSKI
Zaczęła się lekcja. Pani profesor otworzyła i podała im w płótno oprawioną książkę i poleciła przyjrzeć się dwom zamieszczonym w niej ilustracjom. Książka zatrzymywana przez każdego po kolei, już tym samym i u innych wzbudzała zainteresowanie. Dość długo wędrowała w okół stołu, zanim dotarła do Szymona. Podsunął mu ją bez słowa siedzący obok niego student Politechniki. Szymon spojrzał na pierwszą ilustrację. Był to Chrystus na krzyżu, omdlewające dwie Marie, podtrzymujący jedną z nich apostoł, po drugiej zaś stronie krzyża jeszcze jakaś postać z otwartą księgą w ręce, Mękę Pańską wytykająca palcem.
Fakt, iż pierwsza prelekcja zaczęła się akcentem religijnym, przyjął z zadowoleniem. Na uniwersytetach wszystko było skażone marksizmem, więc tak zapoczątkowany wykład zakrawał niemal na konspirację. O dczytał napis pod ilustracją: "Christus am Kruetz -- Matthias Grunewald". Książka była w języku niemieckim. Zachowywał urazę do tego języka, w którym słowo "zniszczyć" miało największą chyba w świecie ilość synonimów i które tak dobrze zapamiętał z hitlerowskich obozów. Tu jednak wydał mu się godniejszy szacunku, miarodajny, przydawał powagi miejscu wykładu. Przerzucił parę kartek. Kolejna, zaznaczona zakładką ilustracja, także miała za temat Ukrzyżowanie: "Christus am Kreutz -- Lukas Cranach". Tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta