Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poetka milcząca

07 lutego 1998 | Plus Minus | ES

LITERATURA

35. rocznica śmierci Sylvii Plath

Poetka milcząca

ELIZA S ARNACKA-MAHONEY Dla kolejnych pokoleń czytelników sięgających po jej poezję jest na przemian bezbronną, opuszczoną kobietą i mściwą, podnoszącą się z popiołów Lady Lazarus. Krytycy widzieli ją już bodaj we wszystkich wcieleniach. Była więc wojującą feministką i dobrowolną ofiarą patriarchatu, ostatnią prawdziwą romantyczką i współtwórczynią nowoczesnej szkołykonfesyjnej w poezji. Była nawet obłąkanym geniuszem i męczennicą, programowo odrzucającą wiarę w lepsze jutro.

Kim naprawdę była Sylvia Plath, najpopularniejsza współczesna poetka amerykańska, która 35 lat temu odebrała sobie życie? Niedawno świat literacki z dużym podnieceniem przyjął "sensacyjne", bo poświęcone Plath, wiersze jej męża, Teda Hughesa. Czy jednak przynoszą one odpowiedź na to pytanie? Plath odeszła jako zaledwie trzydziestoletnia kobieta, w chwili, gdy właśnie zaczęła odnosić sukcesy: jej powieść "Szklany klosz" stała się bestsellerem, a zbiór poezji "Colossus" opublikowano w Anglii i w USA. Pozostała Poetką Milczącą. Moną Lizą literatury, która sama już niczego nie potwierdzi, a ni niczemu nie zaprzeczy.

Zima po raz ostatni

Przez pierwsze dwadzieścia lat od śmierci poetki bezpośredniej przyczyny jej tragedii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1304

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament