Jak głupi do sera
Podstawą jest niedorzeczność. Komiczne opowiadanie musizawierać coś niezwykłego.
Jak głupi do sera
M ONIKA WYSOCKA
Do łez rozśmieszają ludzi zarówno wysmakowane dowcipy, jak i zwykłe życiowe sytuacje, kabaretowe teksty, a także pieprzne kawały. Dlaczego człowiek tak lubi się śmiać?
Śmiech sprawia przyjemność, poprawia samopoczucie, zjednuje sympatię. Poczucie humoru jest wysoko cenioną cechą. Ludzie, którzy często się śmieją są zdrowsi i dużo lepiej radzą sobie z przeciwnościami losu.
Pomimo to że poczucie humoru i śmiech są tak ważne, jeszcze kilka lat temu nauka niewiele wiedziała na ich temat. W dzisiejszych czasach psychologowie, fizjolodzy i antropolodzy wypełnili już w znacznym stopniu tę lukę, uważając jak Seneka, że "jest coś poważnego w prawdziwej radości". Z fizjologicznego punktu widzenia można już dokładnie opisać wszystkie mechanizmy śmiechu w ludzkim organizmie. Na początku jest to ledwie zauważalny ruch niektórych mięśni twarzy. Ale bardzo szybko śmiech uruchamia reakcje łańcuchowe w całym ciele. "Śmiech jest dla organizmu jak dobry jogging, który wywiera wpływ przede wszystkim na układ oddechowy", twierdzi William Fry, badacz śmiechu z Uniwersytetu w Stanford (USA) . Jego zdanie potwierdzają interniści, według których w czasie śmiechu mocno pracuje przepona, rozszerzają się płuca,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta