Czego młodzieży nie uczymy
ROZMOWA
Prof. Maria Braun-Gałkowska, psycholog: Całe życie można mieć skarby w zasięgu ręki, a nie sięgnąć po nie
Czego młodzieży nie uczymy
ANNA JARMUSIEWICZ: Młodzieży poświęca się dużo uwagi. Cały przemysł rozrywkowy nastawiony jest głównie na młodych, także moda, bez przerwy zaprzątnięta jest nimi opinia publiczna, młodzież jest obiektem zainteresowania mediów, partii politycznych, etc. Czy nie uważa jednak pani profesor, że tak naprawdę niewiele się robi, by uczyć ją wartości, by tłumaczyć -- jak mądrze wybierać?
PROF. MARIA BRAUN-GAŁKOWSKA: Istotnie, młodzież jest w centrum zainteresowań wielu instytucji -- oczywiście, także mediów -- ale jako przedmiot, nie jako podmiot. Na przykład, reklama cynicznie wykorzystuje fakt, że młodzież jest jeszcze mało krytyczna, ulega modzie, ale bardzo dużo kupuje i ma niemały wpływ na wydatki rodziców. Jednak, ma pani rację, że o młodzieży mało kto myśli. Mówię to jako nauczyciel akademicki i jako psycholog, pracujący na co dzień w poradni. Młodzi ludzie często mówią mi, że pierwszy raz mają okazję rozmawiać o wartościach. A przecież wychowanie -- jest to pomoc w tym, by każdy starał się być lepszym człowiekiem. Tymczasem jakże często nie przekazuje się młodemu pokoleniu wartości najbardziej podstawowych, chociażby takich, że dobro należy czynić, a zła -- unikać.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta